MISJA BIBLIOTEKI
Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach jest miejscem spotkania tradycji i nowoczesności.
Kultywując lokalne tradycje i wykorzystując nowoczesne techniki informacyjne, służymy rozwojowi lokalnej społeczności, zaspokajamy potrzeby edukacyjne i kulturalne, świadczymy usługi informacyjne oraz zapewniamy warunki do integracji i współpracy.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach

43-175 Wyry
ul. Główna 58
tel.: (0-32) 218 72 73
wyry@gbp.wyry.pl

Biblioteka Gostyń
ul. Pszczyńska 372
43-176 Gostyń
tel. (0-32) 218 75 23
gostyn@gbp.wyry.pl

 

Dyrektor: Magdalena Kocima

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach datuje swój początek na rok 1949, kiedy to dokonano pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej. W gminie Wyry działają dwie Biblioteki. Główna biblioteka znajduje się w Wyrach, ulica Dąbrowszczaków 58, oraz filia w Gostyni, ulica Pszczyńska 372. Obie biblioteki skierowane są dla wszystkich mieszkańców gminy, zarówno tych najmłodszych, jak i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, studentów, osób pracujących, bezrobotnych oraz rencistów i emerytów. Każdy znajdzie tu książkę dla siebie. Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć pięć książek, które wypożycza na okres jednego miesiąca. Bibliotekę mogą odwiedzać całe rodziny, dzieci z rodzicami i dziadkami, co jest częstym i bardzo miłym widokiem. W Bibliotekach można skorzystać z księgozbioru dla dzieci i dorosłych, księgozbioru podręcznego, przeznaczonego do korzystania na miejscu, czytelni czasopism oraz stanowisk komputerowych, które wyposażone są w łącza internetowe oraz drukarki. Oprócz wypożyczania książek biblioteka oferuje usługi ksero oraz wykonywanie wydruków, które są odpłatne.

Biblioteki współpracują również z przedszkolami i szkołami. Organizują dla dzieci lekcje biblioteczne, które często są pierwszym spotkaniem z tą instytucją, a zarazem zachętą do skorzystania z zasobów. Organizowane są konkursy dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju pokazy, przedstawienia, przez co jest wspomagana akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Młodzież i dzieci mogą interesująco spędzać czas wakacji oraz ferii zimowych.

W Bibliotece w Gostyni od kilku lat dorośli oraz dzieci mogą przedstawić swoje zainteresowania poprzez wystawkę „Moje hobby”. Każdy może podzielić się swoimi zainteresowaniami, przedstawić swoje prace w gablocie. 

Ponieważ biblioteki nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, bibliotekarze prowadzą akcję „Książka na telefon”. Z tego mogą korzystać wszystkie osoby chore, starsze i niepełnosprawne. Aby skorzystać z tej oferty wystarczy zadzwonić do biblioteki i zamówić książki.

Godziny otwarcia:

Biblioteka w Wyrach jest czynna:
poniedziałek, wtorek 9.00 - 16.00
środa, piątek 12.00 - 18.00

wyry@gbp.wyry.pl


Biblioteka w Gostyni jest czynna:
poniedziałek, środa: 13.00 - 18.00
wtorek, piątek: 8.00 - 15.00

gostyn@gbp.wyry.pl

W czwartki - nieczynne

Zachęcamy wszystkich do korzystania z księgozbioru, komputerów i internetu oraz z oferowanych usług.